Jei reikia elektriko, kreipkitės jau dabar. Kokybiškai ir nebrangiai pašalinsime gedimus arba pasirūpinsime, kad elektros instaliacija būtų tinkamai suprojektuota, sujungta ir nepriekaištingai funkcionuotų.
Siūlome šias kvalifikuoto elektriko paslaugas:
- elektros instaliacijos tvarkymo darbai,
- elektros instaliacijos gedimų šalinimas,
- šviestuvų, senų jungtukų ar rozečių, surinkimas, keitimas, montavimas,
- elektrotechnikos pajungimo ir montavimo darbai,
- signalizacijos, kamerų, apsaugos sistemų gedimų šalinimas.
- Kiti smulkūs elektros darbai.
Ar įsivaizduotumėte savo gyvenimą be elektros? Turbūt, ne. Tačiau perdegusi lemputė nėra pati didžiausia bėda, daug blogiau, kai bute dingsta elektra. Elektros instaliacija – tai namų saugumas bei patogumas. Dėl savo pačių saugumo elektros darbus patikėkite profesionaliems elektrikams.
Dirbdami su elektra žinome visų laidų paskirtį ir žymėjimų reikšmes, tuo tarpu kitiems ne visada aišku, ką reiškia vienas ar kitas žymėjimas. Jei esate atidžiau apžiūrėję elektros kabelį, tai turėjote pastebėti, kad jame esantys laidai yra spalvoti: rudas arba raudonas laidas – fazinis; mėlynas arba juodas laidas – neutralus; geltonas arba žalias laidas – įžeminimo.
Elektros instaliacija negalima be saugiklių. Jie yra silpniausia visos instaliacijos grandis. Daugelis yra matę paprastus saugiklius, kuriuos sudaro korpusas, galuose – du kontaktai, ir juos jungianti labai plona vielutė. Būtent ši vielutė ir yra ploniausia visoje elektros instaliacijos grandinėje. Gedimo atveju sustiprėjus srovei ta plonoji vielutė įkaitinama ir gali išsilydyti. Taip elektros instaliacijos grandinė nutrūksta, bet reikia keisti saugiklius.
Būtent nuo elektros instaliacijos darbų atlikimo kokybės priklauso visas namo ir jo gyventojų tolesnis saugumas bei patogumas. Gerai įrengta elektros instaliacija nesukelia jokių problemų ir nereikalauja jokių papildomų išlaidų. Šiuolaikinės elektros darbams naudojamos medžiagos, įrankiai ir vis į priekį žengiančios inovacijos leidžia įgyvendinti pačius originaliausius ir išskirtinius poreikius, susijusius su elektra name, biure ar kitose patalpose.
Meistras pataria / iš meistro užrašų
Kaip teisingai sujungti kištukinius lizdus (rozetes) ir jungtukus.
Jungiklių ir rozečių išdėstymas yra bendro patalpų išplanavimo dalis bei susietas su elektros laidų išdėstymu. Pirma, daromas patalpų, baldų ir buitinės technikos išdėstymo projektas. O tada galima numatyti rozečių ir jungiklių vietas ir optimaliai suprojektuoti laidų pravedimą. Svarbu įsidėmėti:
- daug energijos naudojantys prietaisai - skalbyklė, indaplovė, rekuperatorius, elektrinė krosnelė turėtų turėti atskirą elektros liniją;
- drėgnose patalpose esančiai įrangai riekėtų naudoti saugiklius su nuotėkio rele;
- atstumas nuo rozetės iki elektros prietaiso turėtų būti kaip galima mažesnis;
- patariama išvengti prailgintuvų ir patalpoje numatyti didesnį kiekį rozečių kiekvienam stacionariam elektros prietaisui ir jo priedui;
- numatyti optimalius atstumus kilnojamiems elektros prietaisams (pavyzdžiui, dulkių siurblys) bei parinkti vietas, kurių tikrai neužstatys jokie baldai ir bus patogu prieiti;
- apšvietimo ir jėgos elektros linijos turėtų būti atskiros;
- jungikliai išdėstomi nuleistos rankos delno aukštyje.
Projektuojant elektros instaliaciją dažniausiai pasitaikančios klaidos:
- neteisingai numatoma kištukinių lizdų vieta. Vėliau pasirodo, jog toje vietoje reikalingi baldai ir buitiniai prietaisai;
- neįvertinamas rozečių kiekis;
- kabelių linijai padaromos per didelės apkrovos;
- laidų ir kabelių parinkimas pastato instaliacijai.
Praktiškai visų šiuolaikinių kabelių gyslos yra varinės. Variniai kabeliai gali būti ir lankstūs, ir kieti. Kieti dažniau naudojami montuoti ant mūro sienos, lankstūs – karkasinėse konstrukcijose.
Nuosavuose namuose dažniausiai naudojami 1,5 ir 2,5 kv. mm laidai. 1,5 kv. mm laidai naudojami apšvietimo instaliacijai. Rozetės jungiamos naudojant 2,5 kv. mm laidus. Tačiau gali būti naudojami ir didesnio skersmens laidai, jei numatomi prietaisai reikalauja kur kas didesnės galios, kaip antai: elektrinės viryklės, orkaitės, elektrinės krosnelės, vandens šildytuvai.
Renkantis laidus dažniausiai daromos klaidos:
- pasirenkamas netinkamos galios kabelis;
- pasirenkamas kabelis su netinkama izoliacija;
- neprofesionalus, nesaugus ir neoptimalus laidų ir kabelių išvedžiojimas;
Dažniausios problemos pravedant kabelius:
- kai kabelius praveda ne elektros montuotojai, pamirštama pažymėti, kokiam tikslui skirtas kabelis. Vėliau atsirandadaug bėdų testavimas užima daug laiko, susidaro papildomų išlaidų;
- montavimo metu nupjaunamas laido galas su pažymėjimu ir pamirštama pažymėti iš naujo;
- elektrikai karkasiniame name prastai izoliuoja laidų išėjimus per garo izoliacinę plėvelę. Tokiu būdu prarandamas sandarumas, nuo kurio itin daug priklauso energetinis efektyvumas, išėjimams sandarinti naudojamos specialios tarpinės; elektrikai praveda naujus laidus tiesiogiai pragręždami karkasinę konstrukciją jau uždėjus apdailos plokštes. Problemą iš dalies galima išspręsti purškiant į galimo pažeidimo vietą montavimo putas.
Meistraujame patys
Instaliacinės dėžutės montavimas
Instaliacinės dėžutės montavimas mūre reikalauja yptingo kruopštumo. Ertmė, kurioje įstatoma dėžutė, turi būti pilnai užpildyta. Mūsų meistrai rekomenduoja ertmę sienoje užpildyti gipsinio tinko skiediniu ir tik tada įstatyti instaliacinę dėžutę.
Gipskartonio sienoje instaliacija daug paprastesnė. Specialios instaliacinės dėžutės gipskartoniui turi prisispaudžiančius ir dėžutę įtvirtinančius sparnelius. Prieš dedant dėžutę, laidams išlaužiamos skylės. Tam dėžutėse yra numatytos specialios zonos su plonesniu plastiku. Garso izoliacijai padidinti daromos specialios dėžutės iš gipskartonio. Norint pagerinti garso izoliaciją, galima įpurkšti montavimo putų. Meistrai pataria - neužmiršti prieš tai įpurkšti vandens. Instaliacinė dėžutė pritvirtinama prie gipskartonio iš išorės prisukamais lapeliais. Kad įsistatytų instaliacinė dėžutė, gipskartonio kraštai apipjaunami.
Instaliacinės dėžutės montavimo klaidos ir ypatumai:
- instaliacinės dėžutės kraštai nesulyginti su siena;
- montuojant kelias rozetes ar jungiklius, instaliacinės dėžutės nesudedamos viena linija;
- gręžiant skylę instaliacinei dėžutei gipskartone suplėšoma garo izoliacija, jei ji priglausta prie gipskartonio;
- sudėtingiausias instaliacinių dėžučių sumontavimas yra plytų sienoje, sunkiausia sulyginti dėžutės ir sienos paviršių.
- Po visų paruošiamųjų darbų pats smagiausias darbas yra rozečių montavimas.
Klaidos renkantis jungiklius:
- jungikliai nederinami prie interjero. Jei neapsisprendžiate, pirkite baltos spalvos;
- prasti jungikliai greitai ima strigti, juos tenka keisti, dažnai jau nerandama panašių atspalvių jungiklių ir tenka keisti visus;
- pigūs jungikliai ilgainiui keičia spalvą dėl trinties ar UV spindulių poveikio.
Turbūt ilgai neištvertume be elektros, tad ji neturi būti mūsų galvos skausmas. Jei turite bėdų su elektra ar elektros prietaisais, kreipkitės į mūsų meistrą. Jis atvyks, profesionaliai įvertins situaciją ir kuo greičiau pašalins problemas.